Bez obzira na ishod njihovog okršaja 16 finala sa Holandijom u Minhenu u utorak, ovo je već fudbalsko leto za pamćenje za Rumuniju.
Trikolori su se vratili na fudbalsku scenu, na vrhu svoje grupe na Euru 2024. nakon što su propustili kvalifikacije za prethodna tri velika turnira.
Na Euru 2016, kada su poslednji put nastupili na velikom takmičenju pre ovog u Nemačkoj, predvodio ih je Angel Jordanesku, niko drugi do otac njihovog sadašnjeg menadžera Edvarda.
Ali to nikako nije bilo glatko prenošenje skiptra između njih dvojice, uz pustoš i depresiju koji su dominirali rumunskim fudbalskim pejzažom u proteklih osam godina.
Bilo je potrebno osam godina i četiri otpuštena menadžera da povrate nadu. Rumunija je zemlja zaluđena fudbalom, ali nedostatak uspeha i na klupskom i na nacionalnom nivou je doveo do toga da je vera među navijačima pala na neviđeno nizak nivo.
Ali šta se tačno promenilo da bi podiglo moral i nateralo Rumune iz svih krajeva sveta da se osećaju da su deo nečega izuzetnog na Euru 2024?
Sa Hagijem koji je igrao u veznom redu, Rumunija je pobedila Englesku u grupnoj fazi Svetskog prvenstva 1998. i Eura 2000, dospevši u nokaut fazu na oba turnira.
Zatim, sa Hagijem koji je postao menadžer, Rumuni su izgubili plej-of kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2002. u Sloveniji. Kao što je Hagi prorekao, bilo je gotovo.
Sećanja na slavne dane 90-ih pretvorila su se u godišnje proslave koje su Rumune učinile svesnim šta su nekada bili.
Između Hagijevog penzionisanja kao igrača 2000. i Eura 2024. reprezentacija se kvalifikovala samo za Evro 2008. i 2016. godine, bez svetskih prvenstava između.
Hagi je uložio više od 10 miliona funti od novca koji je zaradio kao igrač da pokrene akademiju od nule. Odlučio je da ga izgradi u blizini Konstance, svog rodnog grada, na rumunskoj obali Crnog mora.
„Fudbal mi je dao sve i želim da vratim nešto. Imamo neverovatan talenat, samo treba da uradimo pravu stvar sa njim“, rekao je Hagi 2009. kada je započeo projekat na pašnjaku gde nije imao ni struje ni tekuće vode. .
Trebalo je i da izgradi put jer je pristup kolima bio nemoguć.
Fokus je bio na omladinskim selekcijama, ali je stvorena i seniorska ekipa. Tim, tada nazvan Viitorul (u prevodu Budućnost), uspeo je da prođe iz trećeg nivoa u prvi za samo tri godine.
Predvođen Hagijem kao vlasnikom i menadžerom kluba, tim je osvojio prvenstvo Rumunije 2017. i 2023. i igrao u kvalifikacijama za Ligu šampiona.
2021. godine, Viitorul se spojio sa susednim Farulom. On će se preseliti sa akademije na novi stadion u Konstanci 2026. godine.
Od 2009. godine, 61 mladi igrač je debitovao u rumunskom vrhu sa Hagijevim timom.
„Do 2022. želim da pola reprezentacije bude formirano od igrača koji dolaze iz našeg kluba ili od igrača koji su odrasli ovde“, rekao je Hagi 2008.
Gledajući tim koji je Rumunija odvela u Nemačku na Evropskom prvenstvu 2024, nalazimo šest igrača koji imaju Hagijevo ime vezano za proces formiranja, uključujući njegovog sina Janisa.
Za određene utakmice u kvalifikacijama čak 12 igrača od 23 koje je izabrao trener Jordaneskua dolazilo je ili je igralo za Hagijev tim.
Posao obavljen, još jedno predviđanje potvrđeno realnošću.
Većina igrača u rumunskom timu na Euru nikada nije videla Hagija seniora kako igra uživo, ali naglasci koji su preplavili društvene mreže uverili su se da su njegovi kultni golovi i driblingi dobro poznati.
A tu je i Ianis, nosilac brenda i broj 10 za Rumuniju na Euru 2024.
Pre polaska na Svetsko prvenstvo u SAD 1994. godine, Hagi senior je na aerodromu rekao da Rumunija treba da bude srećna samo ako osvoji trofej.
Bilo je smeha kod kuće, ali je reprezentacija uspela da ubedljivo pobedi Kolumbiju, SAD i Argentinu da se plasira u četvrtfinale, da bi ih Švedska eliminisala nakon dramatičnog izvođenja penala. Brazil bi bio sledeći u polufinalu.
„Trebalo bi da budemo zadovoljni onim što smo postigli. Zaustavljeno je kada je trebalo da stane. Na taj način ostavljamo otvoren put drugoj generaciji da uradi više nego što smo mi uradili“, rekao je Hagi tokom godina.
Pobeda od 3-0 nad Ukrajinom, poštena borba koju su vodili protiv Belgije tokom poraza od 2-0 i remi 1-1 sa Slovačkom koji je zapečatio kvalifikacije dali su zamah za naciju koja je zakopala fudbalsku radost negde duboko u svojoj prošlosti.
Rumunija je postigla samo tri gola u prethodnih 13 utakmica protiv Holandije, pobedivši samo jednom, ali statistika ne bi trebalo da bude važna.
Današnja Rumunija uzima inspiraciju iz prošlosti za izgradnju realne, nove budućnosti.
„Mislim da je ovaj tim sposoban da stigne do četiri poslednja“, prognozirao je Hagi Sr pre turnira.